„Panna z mokrą głową”

    CAŁY SERIAL:
  1. „Grunt to rodzinka”
  2. „Uczył Marcin Marcina”
  3. „Ostatnia walka Don Kichota”
  4. „Na przekór losowi”
  5. „Podróż do krainy marzeń”
  6. „Od pierwszego spojrzenia”
Tytułowa "panna z mokrą głową" to Irenka Borowska, pełna życia i energii panienka z dobrego domu. Trzynastolatka wiedzie radosny i beztroski żywot, ugania się po okolicy z wiernym czworonożnym przyjacielem, psem Drabem.
Wszędzie jej pełno, jest ciekawa wszystkiego, chce wiedzieć co dzieje się w rodzinnym dworku i obejściu. Tymczasem nad domem państwa Borkowskich zbierają się ciemne chmury. Są lata trzydzieste, trwa kryzys. Majątek rodziny podupada...
Pewnej nocy uwagę Irenki przyciągają tajemnicze odgłosy, dobiegające z kuchni. Wspomagana przez wiernego Draba nieustraszona nastolatka przepędza złodzieja.
Wszyscy są zaniepokojeni zuchwałym czynem panienki. Aby nieco poskromić jej temperament, rodzina zatrudnia prywatnego nauczyciela, pana Podkówkę. Tymczasem w dworku dzieje się coraz gorzej. Ojciec, zadłużony u niejakiego Zgierskiego, po kawałku wyprzedaje łąki i las. Podczas wycinki drzew ginie przywalony dębem. Majątek Borowskich zostaje zlicytowany. Irenka postanawia pomóc matce i w tajemnicy przed nią udaje się do Warszawy, do bogatej ciotki. Niestety, nie zastaje jej w domu. Okazuje się, że ciotka wyjechała do Zakopanego. Irenka podąża za nią, ale znowu nie dochodzi do spotkania. Wkrótce jednak szczęście się uśmiecha do dziewczyny. [PAT]

Większa część filmowych wydarzeń rozgrywa się w dworku w Turowej Woli, odległej od Warszawy ok. 60 km. Główną rolę reżyser powierzył 13-letniej wówczas Paulinie Tworzyańskiej. Przyjechała na zdjęcia próbne z Bielska-Białej wraz z trzema koleżankami, najzdolniejszymi uczestniczkami tamtejszego Teatru Ekspresji Dziecięcej. Pokonała blisko trzy tysiące dziewcząt z całej Polski, które marzyły o roli "panny z mokrą głową". Jak ocenił reżyser - to duży talent aktorski, dziewczyna niezwykle wrażliwa, błyskotliwa, umiejętnie wykorzystująca w swojej roli to, co podpatrzyła u profesjonalnych wykonawców. A miała szczęście zagrać u boku wspaniałych aktorów. Jako rodzice niesfornej Irenki wystąpili Anna Nehrebecka i Marek Kondrat, przezabawne postaci ciotek stworzyły Iga Cembrzyńska i Hanna Stankówna, poczciwego doktora Lipienia zagrał Marian Opania, wyniosłą acz w istocie dobrą hrabiną Opolską była Beata Tyszkiewicz. Nawet w rolach drugoplanowych pojawili się znakomici aktorzy: Anna Dymna jako właścicielka pensjonatu w Zakopanem, Jerzy Bińczycki - zacny ksiądz proboszcz, Anna Milewska - babunia, czy wreszcie Cezary Domagała jako tenor słynny na dwóch półkulach, bo trzeciej po prostu nie ma. Furorę na planie zrobił synek Jana Frycza, Antoś, jako 8-letni braciszek Irenki. Atutem filmu są też przebojowe piosenki, ze słowami Wojciecha Młynarskiego i muzyką Jerzego Matuszkiewicza, legendarnego "Dudusia".

Produkcja: 1994
Premiera TV: 5 grudzień 1995

Reżyseria:


Muzyka:
muzyka
słowa piosenek

Obsada:
Irenka Borowska
matka Irenki
ciotka Amelia
Jasio, brat Irenki
doktor Zenobiusz Lipień
Cecylia, babcia Irenki
ciotka Barbara
hrabina Ewelina Opolska, kuzynka Irenki
ksiądz
Józef Podkówka, nauczyciel Irenki
właścicielka pensjonatu "Ustronie" w Zakopanem, matka Zbyszka
Zbyszek
Zgierski, wierzyciel Borowskiego
tenor Zadora
teść Podkówki
Lena, żona Podkówki
matka Podkówki
Józef, lokaj hrabiny
stajenny w majątku Borowskich
złodziej w dworku Borowskich
-
sąsiad Borowskich
-
-
-
właścicielka sklepu w Zakopanem
-
sąsiad Borowskich
-
-
-
sąsiad Borowskich
wieśniaczka w majątku Borowskich
-
wieśniaczka w majątku Borowskich
-
-
-
-
oficer na Starówce
sąsiad Borowskich
dyrektor szkoły
koleżanka Irenki
naczelnik poczty
krawiec
-
-
chłop
-
-
-
sklepikarz Szymszel
-
-
-
Felicja, służąca Borowskich
-
nauczyciel chemii; nie występuje w czołówce
i inni
Dubbing:
narrator


Notatki:
Serial został zmontowany dla potrzeb telewizji z tych samych materiałów, które zostały zrealizowane dla potrzeb filmu pełnometrażowego o tym samym tytule.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.170728

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz