„Królowa Bona”


  CAŁY SERIAL:
 1. Królowa Bona - część I
 2. Królowa Bona - część II
 3. Królowa Bona - część III
 4. Królowa Bona - część IV
 5. Królowa Bona - część V
 6. Królowa Bona - część VI
 7. Królowa Bona - część VII
 8. Królowa Bona - część VIII
 9. Królowa Bona - część IX
 10. Królowa Bona - część X
 11. Królowa Bona - część XI
 12. Królowa Bona - część XII
Bona Sforza d’Aragona pochodziła z możnego włoskiego rodu książąt Mediolanu, ojczyzny ówczesnych mód kulturalnych i obyczajowych - kolebki renesansu i kraju uznawanego za spadkobiercę tradycji greckich i rzymskiego antyku.
Poprzez małżeństwo z królem Zygmuntem I Starym, Bona została w 1518 roku koronowana królową Polski.

W 1527, w wyniku upadku z konia, królowa przedwcześnie urodziła swego drugiego syna Olbrachta, który zmarł w tym samym dniu. Po tym wydarzeniu królowa nie mogła mieć więcej dzieci.
Chcąc zapewnić ciągłość dynastii Jagiellonów na tronie polskim, postanowiła zmusić szlachtę i magnatów do koronacji jedynego syna, małoletniego Zygmunta Augusta. Najpierw, po długich układach i rozdaniu wielu stanowisk i intratnych beneficjów, szlachta litewska oddała mu tron wielkoksiążęcy, aż w 1530 roku koronowano Zygmunta II Augusta na króla Polski.

W oparciu o postać królowej Bony, serial przedstawia dzieje I Rzeczypospolitej w pierwszej połowie XVI wieku, w czasach największego wzrostu i potęgi Polski, gdy siła polityczna, gospodarcza i militarna Rzeczpospolitej za Jagiellonów szła w parze z rozwojem kulturalnym. W tym samym czasie nastąpił szczyt polskiego renesansu, określanego częstokroć mianem "złotego wieku". Wtedy właśnie żyli i tworzyli Jan Kochanowski, Mikołaj Sęp-Szarzyński, Łukasz Górnicki, Andrzej Frycz-Modrzewski, Mikołaj Kopernik, ks. Piotr Skarga, i inni.

Produkcja: 1980-1981
Premiera TV: 10 stycznia 1982

Reżyseria: Janusz Majewski
Muzyka: Zdzisław Szostak
Obsada: kompletna obsada wymieniona na stronach poszczególnych odcinków
m.in. Aleksandra Śląska, Barbara Bursztynowicz, Zdzisław Kozień, Jerzy Zelnik, Zdzisław Wardejn, Piotr Garlicki, Jan Machulski, Leonard Pietraszak, Jerzy Trela, Bogusław Sochnacki, Piotr Fronczewski, Marek Kondrat, Anna Dymna, Wieńczysław Gliński, Józef Fryźlewicz, Mariusz Benoit, Ewa Kasprzyk, Maciej Kozłowski, Jerzy Moes, Stefan Paska, Magdalena Scholl, Stanisław Zatłoka, Maciej Grzybowski, Tadeusz Kożusznik, i inni

IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.140530

(POL) polski,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz